2013. augusztus 13., kedd

Hurrá, nyaralunk, de tényleg?!



Ülök a teraszon, kezemben limonádé, bennem pedig nagy elszánás, hogy bepótolom az év során felhalmozódott olvasási lemaradásomat. A szomszédos telken nagymama, anyuka nyaral egy 10 év körüli kisfiúval. A telkek kicsik, így egyszer csak azon kapom magam, hogy a limonádét szürcsölgetve a következőket hallom:
Anyuka: - Végre kimozdultál az elől a nyomorult Tv elől! Nem győzöm mondani, hogy legalább most használd ki, hogy nincs suli és játszhatsz a levegőn! Menj vissza és vedd fel a papucsod, mert hideg a fű…
Gyerek hangot nem hallok, csak az ajtó csattanásából gondolom, hogy a kánikulai csúcsokat döntögető nyárban a kisfiú baktat vissza a papucsáért. Újabb ajtónyitás után:
Anyuka: - Bekented magad?  - Igen. – hangzik a válasz.
-          Gyere, hagy nézzem meg! A hátadra még kenek, mert meg fogsz égni. Várj még, amíg beszívja magát a naptej, különben az egész leázik rólad a vízben! Most hová mész? Ugye nem tévézni akarsz megint???!!!
-          Nem, csak iszom egy kis icetea-t.
-          Állandóan azt a cukros löttyöt vedeled, persze, hogy nem eszel rendesen ebédet! Igyál inkább vizet. De ne a hűtőből, mert az nagyon hideg, meg fog fájdulni a torkod, aztán beteg leszel nekem!
Gyerek el, kisvártatva vissza. A vízcsobogásból gondolom, bement a medencébe.
Nagymama: - Vizezd be a fejed, mert napszúrást fogsz kapni! De ne csak locsold, bukj le rendesen!
Újabb csobogás, majd ugrások hangja.
-          Kimered a vizet a medencéből, játsszál rendesen!
-          Ez neked a rendes játék, hogy idétlenkedsz a matracon? Miért nem találsz ki valami értelmesebb dolgot? Most hová mész már megint?
-          Bemegyek a legómért…
-          Ilyen vizesen????? Bújj ki a vizes nadrágodból és húzz fel egy szárazat, mert megfázol! Hol a törölköződ?
Zajok-zörejek; feltehetően törölközés, naciváltás…
-          Hová tetted a törölközőt? Terítsd ki a nadrágoddal együtt! És húzd fel a papucsod, ha bemész!
Kisvártatva csörgés – jól ismert hang: a legók kiborítva a teraszon.
-          Most ezt muszáj volt? Meddig fog tartani, amíg összeszeded? Rakd vissza a dobozba, onnan is ki tudod válogatni, ami kell!
Hallom a kockák „visszamerésének” hangját. Kis ideig csönd, valószínűleg épít kis barátom…
-          Hová mész már megint? – hallom a nagymama hangját.
-          Meg szeretném mutatni Anyunak, mit építettem.
-          Ne rohangálj már állandóan ki-be, olyan vagy, mint egy sajtkukac. Ha anyád elkészült az ebéddel, majd kijön, akkor is meg tudja nézni. Amúgy mit építettél?
-          Ez egy roham-tengeralattjáró. Kutatóhajó.
-          Olyan nincs is. Miért nem csináltál inkább egy motorcsónakot vagy egy vitorlást?
Válasz nincs, de újra vízcsobogás hangját hallom.
-          Nem vetted át a fürdőnadrágod! Most mit fogsz felvenni, ha kijössz? Azt hiszed, győzzük árammal meg mosószerrel, hogy naponta 4-5 nadrágot elhasználj? És egyáltalán hogy jutott eszedbe bevinni a legót a vízbe!!!!!.....
Itt elfogyott a limonádém és a türelmem is. És csak gondolkodom: Hurrá, nyaralunk? Pihen a felnőtt és a gyerek is? Feltöltődve megyünk vissza a dolgos-szorgos hétköznapokba? Gondoskodó szülők? Kreatívnak, önállónak, életrevalónak nevelt gyerek? Én csak gondolkodom…

Aki gondolkodik:
Galla Kriszta - SZIFON szakértő
life coach, családpedagógiai tanácsadó
3 gyermek édesanyja

Bemutatkozik a SZIFON SZAKÉRTŐI CSAPATA

Eljött az idő, örömmel mutatom be a SZIFON - A Szülő is Fontos program szakértőit. Ők lesznek azok, akik előadásokon, vagy a blogon, vagy a jövőbeni honlapon keresztül útmutatást vagy választ adnak az érdeklődő szülőknek. A nevek és szakértelmük balról-jobbra:


Bokor Katalin
bölcsész, magyar nyelv és irodalom szakos tanár
másfél éves kislány anyukája

Galla Krisztina
life coach, családpedagógiai tanácsadó
3 gyermek édesanyja

Krúdy Emese
SZIFON alapító, szervező


Bódi Barbara
konduktor-tanító, fejlesztő pedagógus, speciális pedagógia szakos tanár és szakpedagógus,
2 kiskamasz édesanyja


Kontra Sarolta
óvónő, gyógypedagógus, (szurdologopédus), mentálhigiénés szakember, országos szakértő (2002-2010)
2 gyermek édesanyja és egy másfél éves kislány nagymamája

Hajduné Horváth Márta
családpedagógiai tanácsadó
4 gyermek anyukája


Martonné Farkas Eszter
kisgyermekgondozó-nevelő, óvodapedagógus
kismama

További szülőknek, nagyszülőknek szóló hírek, programok itt: www.facebook.com/ASZIFON 

2013. január 25., péntek

Kommunikálsz vagy csak félfülezel a pároddal?


Kép forrása: flickr.com

Hogy mi az a félfülezés? Nem valami szakszó de nagyon is jól tükrözi a lényeget, amikor nem igazán figyelsz a másikra, csak fél füllel befogadod a szavait, amiket aztán a következő pillanatban már el is felejtettél. Mert ugye közben már azon járnak a gondolataid, hogy ha ma kimosod a gyerek tornacuccát, az megszárad-e holnap délutánra az edzésre, közben már állítod össze a holnapi tennivalókat: meló, posta, gyerek elhoz az isiből, utána bolt mert elfogyott a kenyér, otthon vacsora főzés, leckekikérdezés mert holnapután felmérőt ír a gyerek, stb.. Nem is nagyon tűnik fel az embernek, hogy nem figyel a párjára, hiszen minden olajozottan működik (gondolod Te), majd mikor közli a férjed, hogy a haverokkal megy ma pókerezni vagy a feleséged szól, hogy a csajokkal megy moziba megáll benned az ütő mert nem is emlékszel, hogy ilyenről akárcsak beszéltetek volna. Amit aztán nem mersz bevallani, csak jön a rossz érzés, meg a lelkiismeret furdalás, hogy ennyire nem figyelsz a másik feledre. Ha már idáig jutottál és mindezt felismerted, az szuper, mármint a felismerés. Változtass, különben jönnek a kihívó kolléganők és a figyelmes kollégák, akik aztán elcsavarják a párod fejét. Hidd el a szexualitáson kívül a figyelem és a kommunikáció is oltári fontos egy pár életében.

Mi a teendő? Ha hozzád beszél, de neked nincs időd vagy kedved, meghallgatni, mondd, hogy kíváncsi vagy, de most nem tudsz figyelni rá lehetne mondjuk félóra múlva beszélni erről? Ha már beszélgettek, fordulj felé, hagyd abba a mosogatást, tévénézést, szórólap nézegetést és koncentrálj rá. Hidd el, sokkal jobban esik a másiknak, jobb érzéssel mesél és gyorsabban a sztori végére ér (mert nem szakítja meg semmi), nem maradsz le a mosogatásról se, de lesz egy elégedett féredj/feleséged. Próbáld ki a gyerekkel is, hidd el, megéri csak 5-10 perc TELJES FIGYELEM. Neked nem esne jól?

2013. január 15., kedd

SZIFON promó videó


Átlagos család átlagos veszekedése, nálatok is előfordult már ilyen? Szerinted mi a megoldás?

Megdöbbentő mennyit tévéznek a gyerekek

Hihetetlen, de a legújabb kutatások szerint a 4 és 14 éves korú gyerekek naponta átlagosan 160 percet néznek tévét, és ami még megdöbbentőbb, hogy ennek az időnek majdnem a felét (49,1%) EGYEDÜL TÖLTIK. Szerinted normális, hogy egy kiskorú több, mint 2,5 órát tévézik naponta? Az internetezés pedig még ehhez adódik hozzá. Szerinted mennyi időt érdemes tévézéssel töltenie  agyereknek ebben a korban?
Forrás: http://dribbble.com

2013. január 14., hétfő

Mit egyél, és mit ne, hogy egészséges babád legyen?




Kismamaként mindenkitől azt hallod, egyél egészségesen, táplálkozz változatosan, a babád érdekében. Ebben igaza van az összes szakirodalomnak, hiszen kisbabád megfelelő fejlődéséhez elengedhetetlenek a következő vitaminok, ásványi anyagok és a nyomelemek:
Folsav, B-vitamin (B1, B2, B6, B12), omega-3 zsírsav, jód, magnézium, kalcium. Ha szeretnéd tudni melyik vitamin mire jó, itt bővebben olvashatsz a témáról:

Természetesen a vérszegénység és bizonyos fertőzések is elkerülhetőek, ha helyesen táplálkozol. De Ina May Gaskin Amerikában elismert bába szerint az egészséges táplálkozás hatással lehet a terhességi toxémiára (más néven preeclampsia, eclampsia vagy HELP-szindróma) is. A várandóssági toxémia jellemzője a magas vérnyomás, a vizeletben talált fehérje és az ödémásodás (ami meghaladja az átlagos mértéket, tehát nem a megnövekedett vérmennyiségből adódó, szinte minden kismamát érintő ödémásodásról beszél).Szerinte a várandósoknak érdemes nagyon sok friss zöldséget, teljes kiőrlésű termékeket és fehérjét fogyasztani (ő a vegetáriánus étkezést is ugyanolyan jónak tartja, ha megvan a megfelelő fehérje bevitel) és folyadéknak a vízfogyasztást ajánlja. Ezen felül nem tiltja a só fogyasztást sem, ami szerinte nem okoz gondot, ha mellette helyesen táplálkozol.

Összefoglalva, kerüld a cukrozott üdítőket, a cukrozott tejtermékeket (vigyázz a gyümölcsös joghurtban is lehet cukor) és a finomított élelmiszereket, hiszen ha tartósítószert vagy ízfokozót tesznek az ételedbe, az nem tesz jót se a saját se a babád szervezetének. 

A tartósítószerek közül a nátrium-benzoát (E211) és a kén-dioxid (E220) például allergiát okozhat. Az ízfokozók közül pedig a leggyakrabban használt nátrium-glutamát (E621) amit leginkább a kínai éttermekben használnak, okozhat hátfájást, fejfájást, bőrpirosodást, diszkomfort érzetet és emésztési zavart, De ugyanezt az anyagot megtalálhatod a levesporokban, leveskockákban és ételízesítőkben is. Ezért ajánlják minden kismamának, hogy csak természetes alapanyagokat használjon a főzéshez, mert így legalább biztos lehet benne, hogy nem árt sem magának, sem a babának.